Proje Hakkında Detaylı Bilgi

PROJE TARİHİ:

2019

YATIRIMCI:

Mucur Meslek Yüksek Okulu

KAPASİTE:

120 KWp

PANEL SAYISI:

-

KATEGORİ:

Çatı GES

PROJE YERİ:

Mucur / Kırşehir

PROJE BİLGİLERİ

Fabrikanızın, İşyerinizin, Evinizin çatısına uygulanabilecek güneş enerji sistemi ile;

  • Fazla elektriğinizi dağıtım şirketine satarak kazanç elde edebilirsiniz,
  • Dünyanın tükenmeye yüz tutan, değerli enerji kaynaklarını korumaya yardımcı olursunuz,
  • Tükettiğiniz yerde kendi elektiriğinizi üretebilir,
  • Karbon ayak izinizi azaltarak ve çevre kirliliğinin azalmasına yardımcı olursunuz.

Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla enerji üreterek tükenmeye yüz tutan enerji kaynaklarına yardımcı olursunuz.

Çatı Üzeri Güneş Paneli Nedir?

Güneş ışığında güneşten gelen enerjiyi taşımaktadır. Bu enerjinin başka enerjilere dönüştürülmesi, her enerji türünde olduğu gibi bir enerji dönüştürücüye ihtiyaç duyar. Konutlarda, işyerlerinde, fabrikalarda, hastanelerde, kısacası güneş ışığını yeteri miktarda alan her yapı türünde güneş ışığını elektriğe dönüştürmek için çatı üzeri güneş panelleri kullanılmalıdır. Güneş panelleri, güneş ışığındaki enerjiyi elektrik enerjisine çevirir. Bu panellerden elde edilen elektrik enerjisi de çeşitli aksamlardan geçerek binanın elektrik sistemine dahil edilir. Bazı binalarda, gündüz üretilen elektriği gece de kullanabilmek için çeşitli bataryalar kullanılır. Böylelikle elektrik maliyeti de azaltılmış olur.

Güneş panelleri her ne kadar elektriği üreten sistemler olsalar da bunlara ek olarak başka cihazlar da kullanılmaktadır. Inverter’lar, güç optimizerleri, izleme sistemleri gibi birçok önemli kısmı da bulunmaktadır. Ayrıca, taleplere göre bu enerjiyi güneşten faydalanılamayan vakitlerde kullanmak isteyenler için batarya sistemleri de uygulanabilmektedir. Bu sebeple, elektrik üretimi sadece panellerle değil tüm sistemle sağlanmaktadır.

Çatı üzeri güneş panelleri ile kurulan güneş enerjisi sistemleri son zamanlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Çünkü, potansiyeli yüksek bir coğrafyada yaşadığımızdan güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirip kullanmak oldukça karlı bir tercih olmaktadır. Üstelik bunlara ek olarak gelişmiş teknolojili sistemler eski sistemlere göre daha verimli ve maliyetini daha kısa sürede çıkaracak türden sistemlerdir. Peki çatı üzeri güneş paneli kullanmanın ne gibi faydaları bulunmaktadır? Bu sistemleri kullanarak ne elde edebiliriz? Bunlara bir bakalım.

Çatı Üstü Güneş Enerjisi Santrallerinin faydaları nelerdir?

  • Her geçen gün artan elektrik maliyetinizin bir bölümü veya tamamını sabitleyerek işletme ya da evsel giderlerinizi 25 Yıl boyunca kontrol altında tutabileceksiniz.
  • Ay sonunda tükettiğinizden fazla enerji ürettiyseniz çatınızdaki güneş enerjisi santralinden gelir elde edebileceksiniz.
  • Yeşil bir enerji kullanarak çevreye katkıda bulunabileceksiniz.